Stratégia KKP 2030
Info
Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu Slovenskej republiky 2030 (stratégia KKP 2030) je pripravovaným kľúčovým strategickým dokumentom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Jej zámerom je aktuálne sformulovať dlhodobé strategické ciele štátnej kultúrnej politiky s pravidelne aktualizovanými akčnými plánmi a prepojiť tieto ciele s politikami iných rezortov s výhľadom do roku 2030.
Stratégia KKP 2030 bude vychádzať z revízie výdavkov, ktorú spracoval Inštitút kultúrnej politiky, zo zhodnotenia dátovo podložených výsledkov, z vyhodnotenia stratégie kultúry 2014 – 2020, z iných čiastkových stratégií a medzinárodného kontextu.
Výsledkom tvorby stratégie KKP 2030 bude niekoľko výstupov. Hlavným bude nelegislatívny materiál predložený vláde SR v závere roka 2022. Materiál predložený vláde SR bude ďalej spracovaný ako prehľadná publikácia s hlavnými tézami stratégie KKP 2030, ktorá bude voľne šíriteľná.
V kontexte situácie týkajúcej sa negatívneho vplyvu pandémie COVID19 sa absencia efektívneho komunikačného nástroja medzi verejným a súkromným sektorom pôsobiacim v KKP ukázala ako jeden z kľúčových faktorov negatívne ovplyvňujúcim pohotové a adekvátne reakcie na vzniknutú krízovú situáciu.
Dôležité vlastnosti a metódy prípravy stratégie KKP 2030
participácia odbornej verejnosti, transparentnosť a objektívnosť
medzirezortný a medzisektorový prístup
princíp nadstraníckosti
dlhodobá perspektíva rozvoja kultúry
jednotná stratégia pre kultúrne sektory
celospoločenský dopad
adresné a konkrétne návrhy riešení s vyčísleným dopadom na rozpočet
rešpekt voči tvorcom a organizátorom v oblasti kultúry
prepojenie s medzinárodnými snahami o riešenie klimatickej krízy
Prečo je stratégia pre kultúru potrebná
ide o komplexný strategický materiál, ktorý bude pomenúvať výzvy, míľniky, ciele a merateľné indikátory pre oblasť kultúry v Slovenskej republike
bude obsahovať priority, vízie, konkrétne prostriedky ich naplnenia a pomenovanie súčasného stavu spĺňania cieľov kultúrnych politík s uvedenými nástrojmi na zlepšenie
slovenská kultúrna politika prejde na výsledkovo orientované riadenie rezortu a bude uvedený nový systém merania výsledkov
stratégia sa stane súčasťou systémov revízií výdavkov, ktoré sa majú opakovať ako spôsob posudzovania hodnoty za peniaze verejných prostriedkov na Slovensku
aktualizácia plánovania je nevyhnutná aj v súvislosti so zmenami v oblasti tvorby a manažmentu kultúry v postpandemickom období
zameria pozornosť politiky i verejnosti na globálne problémy a navrhne rámec pre ich riešenie (klimatická zmena, kríza demokracie a iné hrozby pre kultúru a celú spoločnosť)
Aktuálne informácie
Rozhovor v časopise Artalk.cz
Barbora Komarová sa rozprávala s Matúšom Bieščadom a Máriou Beňačkovou Riškovou o Stratégii kultúry a kreatívneho priemyslu Slovenskej republiky 2030, o tom, pre koho je tento dokument určený, z akých častí sa skladá, čo znamená systém výsledkovo orientovanej kultúrnej politiky či o tom, ako bude prebiehať jeho implementácia.
Rozhovor je k dispozícii TU.
_________________________
Špeciálne vydanie newslettera
Špeciálne vydanie newslettera je venované medzirezortnému pripomienkovému konaniu a možnostiam zapojenia sa verejnosti do pripomienkového procesu Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu 2030.
_________________________
Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu 2030 bola predložená do medzirezortného pripomienkového konania.
Všetky relevantné informácie, ako aj sprievodnú dokumentáciu nájdete na portáli Slov-lex TU.
Termín ukončenia MPK: 8. marec 2023
_________________________
Nové webové sídlo Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu 2030
Na webovom sídle strategiakultury.sk nájdete mnoho zaujímavých informácií týkajúcich sa tvorcov dokumentu, participatívneho procesu tvorby či znenie dokumentu v plnom rozsahu.
_________________________
Prezentácia vízie a cieľov Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu 2030
- Radoslav Kutaš, štátny tajomník MK SR,
- Mária Beňačková Rišková, gestorka tvorby Stratégie kultúry 2030,
- Matúš Bieščad, generálny riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky MK SR,
- Stanislav Krajči, koordinátor tímu participácie a komunikácie tvorby Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu 2030.
Konferencia k tvorbe stratégie KKP 2030
Ako súčasť tvorby stratégie pripravujeme konferenciu Kultúra a náš svet (Vízie a kontexty – Výzvy a priority), ktorá sa bude konať 16. a 17. mája 2022 v novej budove Slovenského národného divadla.
Participácia
Dôležitou súčasťou procesu tvorby stratégie KKP 2030 je participácia odbornej verejnosti a širokospektrálne konzultácie so zástupcami inštitúcií, zriaďovanej a nezriaďovanej kultúry i s odborníkmi aktívnymi v oblasti kultúrnej politiky.
Na jeseň 2021 sa zišli prvé sektorové pracovné skupiny vyvážene zložené zo zástupcov zriaďovanej aj nezriaďovanej kultúry a zapojili sa do vytvorenia procesu pravidelného vyhodnocovania cieľov kultúrnych politík a stratégie kultúry. Výsledky týchto stretnutí spracúva Inštitút kultúrnej politiky, finálne dokumenty budú zverejnené na webovej stránke MK SR a použité ako podklad pre tvorbu stratégie KKP 2030.
Jednou z možností výmeny informácií a pohľadov na problematiku kultúry je konferencia zameraná na vyprofilovanie hlavných téz, ktoré má nová stratégia pre kultúru obsahovať. Na ňu bude nadväzovať práca ďalších pracovných skupín a stretnutia s verejnosťou i konzultovanie samotného materiálu stratégie s odbornou verejnosťou.
Platforma pre kultúrny a kreatívny priemysel, ktorú v súčasnosti tvoria zástupcovia štátnej, regionálnej a miestnej samosprávy, univerzít a vybraných sektorových asociácií a inštitúcií, je jedným z poradných orgánov prípravného tímu stratégie KKP 2030.
Svoje otázky a podnety k tvorbe stratégie KKP 2030 posielajte na: strategia2030@culture.gov.sk
Kontakty
Svoje otázky a podnety posielajte na: strategia2030@culture.gov.sk
Mária Beňačková Rišková
gestorka tvorby stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu Slovenskej republiky 2030
Matúš Bieščad
generálny riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky
Erik Vilím
projektový manažér Inštitútu kultúrnej politiky